fbpx

Dobieramy rowerek biegowy

Czy wiesz, że to właśnie pierwszy rowerek biegowy jest najważniejszy w życiu dziecka? Zalecają go zarówno fizjoterapeuci, jak i rehabilitanci. Dzięki niemu dziecko uczy się zachowania równowagi, a następnie płynnie przechodzi na kolejny etap nauki jazdy na rowerze z pedałami. Jak zatem wybrać odpowiedni rowerek dla dziecka? Jakimi parametrami się kierować podczas zakupów? Sprawdźcie w naszym artykule przygotowanym wraz z ekspertem sklepu bikeovo!

Rodzaje rowerków biegowych

Rowerki biegowe, można podzielić ze względu na:

  • materiał, z jakiego są wykonane (np. drewniane, plastikowe, metalowe, aluminiowe);
  • wyposażenie (z hamulcem, lub bez hamulca)
  • rodzaj kół (pompowane, piankowe)
  • wielkość kół (10″, 12″, 14″)

Rowerek biegowy powinien być dopasowany przede wszystkim do wzrostu i wieku dziecka. Nie należy także zapominać o jego umiejętnościach motorycznych – dziecko nie powinno być sadzane na rowerku „na siłę” – może to spowolnić jego naukę jazdy na rowerze.

Ile lat powinno mieć dziecko, które uczy się jazdy na rowerku biegowym?

Uśredniona granica, za którą przyjmuje się, że dziecko może rozpocząć jazdę na rowerku to 2 lata. Oczywiście, są dzieci, które będą na to gotowe wcześniej, ale też i później. Z czego to wynika? Głównie z rozwoju psychomotorycznego danego malucha – dziecko powinno umieć prowadzić rowerek utrzymując go między nogami i biec z nim.

Jaki rozmiar rowerka będzie dla mojego dziecka odpowiedni?

Jeśli Twoje dziecko ma ok. 18 miesięcy, najbardziej odpowiedni będzie dla niego rozmiar 10″. Największa grupa rowerków dedykowana dzieciom pomiędzy 2 a 4 rokiem życia to rowerki na kołach 12″. Natomiast jeśli Twoje dziecko jest wysokie sprawdzi się pojazd na kołach 14″. Aby odpowiednio dobrać rozmiar należy posadzić dziecko na rowerku i sprawdzić, czy stopy są oparte o ziemię, a kolana lekko zgięte.

Ile powinien ważyć rowerek?

Zasada jest taka, że im lżejszy rower – tym dziecko lepiej sobie poradzi z jazdą na nim. Te najlżejsze są najczęściej na oponach piankowych, czyli lekkich ale nie dających takiego komfortu jazdy jak rowerki na kołach pompowanych. Warto też pamiętać, że rowerki z piankowymi kołami często nie mają hamulca i blokady skrętu kierownicy.

Rowerki stalowe są najbardziej wytrzymałe i pozwalają na zastosowanie hamulców. Aluminiowe rowerki są najlżejsze, natomiast drewniane mają swoich zwolenników ze względu na stylowy wygląd. Kupując rowerek warto się zastanowić, czy wybrać pojazd najlżejszy – który sprawdzi się przy drobnych dzieciach, czy postawić na coś mocniejszego – jeśli twoje dziecko jest energiczne i postawne.

Szczegółowe informacje o tym, jak dobrać rowerek biegowy dla dziecka znajdziecie TUTAJ
Polecamy także artykuł o doborze kasku dla dziecka. Znajdziecie go TUTAJ
A metodzie doboru rozmiaru roweru przeczytacie TUTAJ
Tu zrobicie zakupy: www.bikeovo.pl

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share