fbpx

Fluoryzacja u dzieci

Od wielu lat wiemy już, że fluor jest potrzebny do tego, aby utrzymać zęby w należytym stanie. Dlatego też, powinno się zadbać o jego dostarczenie już od najmłodszych lat. Dzięki fluorowi wzmacniamy powierzchnię zębów, więc nie są one już tak podatne na działanie szkodliwych kwasów. To prawda, że fluor jesteśmy w stanie dostarczać codziennie wraz z pożywieniem. Jednak na pewno nie w takiej ilości, jakiej wymaga nasz organizm.

Dlaczego warto stosować fluoryzację u dzieci?

Każdy rodzic zdaje sobie sprawę z tego, że czasem ciężko jest przypilnować małego szkraba, aby umył zęby przynajmniej dwa razy w ciągu dnia. A to niestety przekłada się na stan jamy ustnej dziecka. Wszystko ma swoje konsekwencje i jeśli dopuścimy do sytuacji, że naszemu dziecku zabraknie fluoru, wówczas kiedy będą rosły stałe zęby, nie będą one posiadały takiej ilości minerałów, jaką powinny. Co za tym idzie, zęby będą w marnej kondycji. Dlaczego więc powinno się stosować fluoryzację u dzieci?

  • Zwalcza próchnicę – nie pozwala na rozwój bakterii odpowiedzialnych za ich rozwój;
  • szkliwo jest mocniejsze;
  • szkodliwe działanie kwasów jest hamowane;
  • kamień nazębny nie zbiera się w dużych ilościach;
  • codzienne stosowanie fluoru u dzieci sprawia, że jako dorośli mają mocniejsze zęby.
Fluor nie jest szkodliwy

Czasem słyszy się, że fluor jest szkodliwy. Jednak stosowany w odpowiedniej dawce w ogóle nie wyrządza krzywdy żadnemu organizmowi. Jeśli chcemy zdecydować się na zabieg fluoryzacji np. w gabinecie dentalsand.pl w Gdyni, warto wiedzieć, jak przebiega taki proces. Trwa on kilkanaście minut i polega na nałożeniu na czyste zęby, substancji z wysokim stężeniem fluoru. Zęby czyszczone są specjalną szczoteczką do fluoryzacji. Aby cały zabieg był dla małego pacjenta jak najbardziej znośny, preparat ten może mieć formę piankową lub żelową o wskazanym smaku. W przypadku żelu dziecko może odnieść wrażenie brudnych zębów, jednak jest to całkowicie normalne. Jeśli nakłada się piankę, dziecko musi odczekać kilkanaście minut, po czym ją wypluć. Cały proces jest całkowicie dla dziecka bezpieczny i bezbolesny. Warto powtarzać go co pół roku.

Procedura po fluoryzacji

Ważne, aby po zabiegu fluoryzacji dziecko nie jadło nic, ani nie piło przez około dwie godziny. Nie należy również myć zębów przez około 12 godzin. Warto pamiętać, że poziom fluoru rośnie z każdą godziną, po nałożeniu go na zęby. Dlatego ważne jest, aby zbyt szybko nie pozbywać się go z powierzchni zębów.

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share