fbpx

Garderoba do żłobka i niezbędne produkty: o czym musisz pamiętać?

Rodzice bez doświadczenia często mają problem z tym, aby skompletować wyprawkę do żłobka. Lista niezbędnych produktów jest bardzo długa! 

W tym artykule skupimy się na odzieży oraz niezbędnych akcesoriach. Inspiracją do stworzenia tej publikacji były treści dostępne na zabawkaiwyprawka.pl/blog/wyprawka-do-zlobka-lista-produktow.html. Również i my uważamy, że taką wiedzę trzeba szerzyć. Trzeba mieć świadomość, że placówki prywatne zapewniają sporą ilość potrzebnych przyborów, co stanowi znaczące udogodnienie. Nie jest to jednak żadną regułą, a więc należy zapoznać się z regulaminem wybranego obiektu.

Jakie ubranka do żłobka?

Może zdarzyć się tak, że dziecko będzie przebierane kilka razy dziennie – zupełnie tak, jak w domu. Właśnie dlatego należy dostarczyć odpowiedni zapas odzieży. Nie można również zapomnieć o obowiązku jej systematycznego prania.

W zdecydowanej większości przypadków rodzice odbierają zabrudzone ciuszki, a następnie ponownie dostarczają je do placówki. Trzeba uwzględnić także porę roku – inne ubranka zakładane są jesienią lub zimą, a inne wiosną i latem. Nie ma sensu gromadzić garderoby na cały rok, ponieważ zajmuje ona sporą ilość miejsca.

  • Koszulki na krótki i długi rękaw – to absolutna podstawa. Maluch może pobrudzić się podczas spożywania posiłków lub napojów. Plama na bluzce często powstaje także w czasie zabawy np. malowania farbami.
  • Bluza lub sweter – zazwyczaj w żłobku panuje wysoka temperatura, a więc maluch może spędzać czas w samej koszulce. Dobrze jednak mieć w zanadrzu okrycie wierzchnie, które przydaje się zwłaszcza w chłodne miesiące.
  • Spodenki – dzieci w żłobku często noszą pieluszki lub znajdują się na etapie nauki korzystania z nocnika. Dolna część garderoby może ulec zabrudzeniu także podczas zabawy lub innych aktywności.
  • Bielizna – mowa tutaj o m.in. majtkach, skarpetkach, rajstopach, kalesonach. Jak już wspomniano, maluszek może wymagać zmiany ubioru kilka razy dziennie, a więc garderobę w żłobku należy systematycznie uzupełniać. Jeśli maluch korzysta z pieluszek, to również należy je dostarczyć (wraz z nawilżonymi chusteczkami oraz kremem na odparzenia).
  • Piżama – o wiele lepiej sprawdzają się komplety dwuczęściowe, niż klasyczne pajacyki. Taki zestaw można szybciej założyć, co wpływa również na wygodę smyka.
Jakie buciki wybrać?

Kolejną kwestią, którą warto poruszyć, jest wybór obuwia. Bardzo ważne jest to, aby wybrać model właściwie dopasowany do dziecka, który zapewni maksimum wygody oraz swobody. Trzeba także pamiętać, że w pierwszych latach życia smyk intensywnie rośnie, a więc w relatywnie krótkim czasie buciki mogą stać się zbyt małe. W żłobku wymagany jest również worek umożliwiający ich przechowywanie.

  • Certyfikowane materiały – obuwie dziecięce powinno zostać wykonane z certyfikowanych materiałów, które spełniają aktualnie obowiązujące normy. Ważne jest, aby nie posiadały w swoim składzie żadnych szkodliwych związków.
  • Niska waga – im lżejsze kapcie do żłobka, tym lepiej. Dzięki temu smyk będzie mógł swobodnie się przemieszczać.
  • Bezpieczna konstrukcja – rozsądniej jest zainwestować w obuwie renomowanej marki, które gwarantuje oczekiwany poziom bezpieczeństwa. Konstrukcja powinna być wyprofilowana w taki sposób, aby zapewnić dostateczne podtrzymanie stopy. Rozwijający się układ kostny jest podatny na różnego typu deformacje.
  • Optymalna cyrkulacja powietrza – buciki do żłobka powinny posiadać cholewkę wykonaną z przewiewnego materiału. Zmniejsza to ryzyko pojawiania się nadmiernej potliwości.
  • Antypoślizgowa podeszwa – chroni przed niespodziewanym poślizgnięciem się i upadkiem na śliskiej posadzce.
instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share