fbpx

Jak dobrać buty dla dziecka?

Ładne, wygodne, solidnie wykonane, ale przede wszystkim bezpieczne. Niewłaściwie dobrane mogą wyrządzić prawdziwą szkodę. Mowa oczywiście o butach dla dziecka! Znalezienie odpowiednich to nie lada sztuka, ale od czego macie nas? 😉 Przeczytajcie nasz poradnik przygotowany wspólnie z polską marką Mrugała – specjalistą w tej dziedzinie – a w nim 10 złotych zasad, dzięki którym zakup wygodnych bucików stanie się łatwiejszy.

Wybór butów dla dziecka to temat, który nie schodzi z ust rodziców przez cały rok. Nie ukrywamy, że cieszy nas coraz większa świadomość, ponieważ nieodpowiednie buciki mogą stać się gwarantem wad stopy, postawy, czy nawet problemów z kręgosłupem w przyszłości.  Jasne jest, że buty powinny być wygodne – nie powinny przeszkadzać w chodzie i w ruchach stopy. Wiemy też, że powinny być lekkie i mieć elastyczną podeszwę, ale na co jeszcze zwrócić uwagę?

1. Czas na pierwsze buty

Nie ma potrzeby, aby niemowlakom zakładać niewygodne, sztywne buciki. Do póki maluszek samodzielnie nie chodzi, wybierajcie miękkie skarpetki, które nie ograniczają ruchów paluszków.

2. Wybór odpowiedniego rozmiaru

Wybierając rozmiar pamiętajcie, że but nie powinien przylegać do stópki idealnie – musi być od niej dłuższy o około 10 mm m.in. dlatego, że stopa zmienia swoje wymiary w czasie chodzenia.  Ale nie przesadzajcie w drugą stronę i absolutnie nie kupujcie butów „na zaś” – w za dużych butach dziecko może się najzwyczajniej w świecie potykać.

3. Mierzenie stópki co 3 miesiące

To optymalny czas, w którym możemy zaobserwować wzrost stópki dziecka. Za krótkie buty nie tylko fatalnie wpływają na komfort dziecka, ale przede wszystkim mogą deformować stopę.

4. Sznurowanie i zapinanie na rzepy

Szczególnie młodszym dzieciom poleca się buty sznurowane lub zapinane na rzepy, ponieważ łatwością można dopasować bucik do szczuplejszych i tęższych nóżek. Do tego warto pamiętać o podwyższonej cholewce i sprężystej zakładce, które dbają o prawidłowe ustawienie nóżek i zapobiegają deformacji butów.

5. Wygoda w zakładaniu

Nie tylko sznurowanie i rzepy – liczy się również to, jak łatwo buciki wsuwają się na stopę dziecka. Nikt nie lubi „wciskania” na siłę stopy w but o niskim podbiciu. Wybierzmy takie, aby z łatwością buty włożyć, zdjąć i uniknąć dramatów. 🙂 

6. Elastyczność butów

Buty powinny być miękkie. Powinny zginać się w tych samych miejscach, w których naturalnie zgina się stopa – wysokość stawów śródstopno-paliczkowych. Ta sama zasada tyczy się butów wybieranych do żłobka i przedszkola – ale tutaj jeśli maluszkowi jest wygodnie – można paradować w skarpetkach. Na noszenie butów kilkanaście godzin dziennie przyjdzie jeszcze czas. 🙂

7. Odpowiednio wyprofilowane czubki butów

Nie mogą być wąskie i niskie, ponieważ będą ściskać palce i je koślawić. Wybierzcie takie, w których dziecko z łatwością porusza palcami – odpowiednio wysokie i szerokie. Jeśli czubki są usztywniane to dodatkowy plus, który chroni paluszki np. przed uderzeniami.

8. Wkładki ortopedyczne

Nie są zalecane! Wyłącznie lekarz ortopeda może zadecydować czy dziecko powinno nosić takie obuwie. Większość dzieci do 5 roku życia ma płaskostopie fizjologiczne, którego nie należy korygować wkładkami ortopedycznymi, dlatego nie kupujcie takich butów bez konsultacji ze specjalistą.

9. Materiały dostosowane do warunków

Dostosowujcie buty do warunków pogodowych. Buty, które noszone będą podczas ciepłych dni, a ich cholewki zakrywają całą stopę, muszą być wykonane z materiałów, które pochłaniają pot. Najlepiej wybierać surowce naturalne np. skórę. Buty z otwartą cholewką mogą być wykonane z różnych materiałów.

10. Dopasowane buty na jesień i zimę

Z kolei buty jesienno-zimowe muszą chronić stópki przez marznięciem i zapobiegać przemakaniu, dlatego poleca się buty z membraną – to cieniutka i elastyczna warstwa, która posiada zdolność oddychania będąc jednocześnie wodoszczelną. Warto pamiętać o bezpiecznej podeszwie antypoślizgowej!

A na sam koniec najważniejsza zasada, której absolutnie wszyscy musimy przestrzegać. O ile noszeniu ubranek i dodatków po starszym rodzeństwie dajemy 3 razy TAK, z butami jest zupełnie inaczej. Dzieci nie powinny nosić butów używanych wcześniej przez inne maluchy. Każdy z nas chodzi inaczej, mamy inaczej wyprofilowane stopy, inny kształt palców. Nowy but ma optymalny kształt i przez drobne odkształcenia dopasowuje się do naszej stopy. Noszenie butów „wyprofilowanych” przez stópki innych dzieci może skutkować nieprawidłowym rozwojem postawy.

I już ostatni detal, o którym nie mogliśmy nie wspomnieć – jeśli buty spełniają wszystkie powyższe kryteria i warto skupić się na designie – wszystko zależy czy Wasz maluch woli klasyczne modele „a la dorosły” czy może woli wesołą opcję ze zwierzątkami – zarówno jedne i drugie znajdziecie na stronie www.sklep.mrugala.pl.

Materiał powstał we współpracy z marką Mrugała.

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share