fbpx

Jak zapobiegać płaskostopiu i jak dobrać odpowiednie buty?

Eksperci są zgodni – najlepsze dla stopy dziecka jest chodzenie boso. Dzięki temu w naturalny i zdrowy sposób wzmacniają mięśnie, ścięgna i kości stóp. Stopa dziecka do ok. 7 roku życia przechodzi wiele zmian, bardzo ważne jest zatem, aby obuwie dziecka było elastyczne, wygodne i zapewniało dużą ruchomość. Jak zatem dobrać odpowiednie buty? Podpowiadają specjlliści od zdrowych stópek – eksperci marki Bobux.

Wielu rodziców nie wie, że aby stopa dziecka rozwijała się prawidłowo nie należy jej krępować. Gdy obuwie ściska stopy w taki sposób, że palce nie mogą być naturalnie rozłożone i pracować podczas chodzenia, dziecko zaczyna stawiać stopę na jej zewnętrznej krawędzi. Zamiast chodzić odpychając się palcami, dziecko odpycha się łukiem stopy. W bezpośredni sposób prowadzi to do płaskostopia.

Jak uniknąć tego problemu? Pozwolić dziecku chodzić boso tam, gdzie jest to możliwe. Najlepiej stworzyć maluchowi bezpieczną przestrzeń w domu, w ogrodzie czy na plaży. Dziecko nie powinno mieć nawet skarpet czy rajstopek. Marka Bobux jako nieliczny producent obuwia promuje właśnie ideę „bosej stopy”. Jeśli zaś chodzi o dobór odpowiednich butów dla maluchów to Bobux jest ekspertem w tej dziedzinie! Projektuje obuwie tak, aby zapewniały stopie maksimum swobody dla nieskrępowanego i zdrowego rozwoju.

Na co warto zwrócić uwagę podczas doboru butów dla dziecka?
 • Na podeszwę – powinna być miękka, giętka i elastyczna.
 • Na właściwy rozmiar buta – w przedniej części buta dziecko powinno mieć sporo luzu, palce nie powinny być ściśnięte od przodu i z boku. Buty nie powinny też być „na wyrost”.
 • Na kształt buta, który powinien odpowiadać naturalnemu kształtowi stopy, a więc być zaokrąglony z przodu i z tyłu oraz szerszy w obrębie palców.
 • Na materiał, z jakiego wykonano obuwie – powinien być bezpieczny, oddychający i miękki.
 • Na wagę – buty powinny być lekkie.
 • Na możliwość łatwego wkładania i zapinania obuwia.
 • Na materiał, z którego wykonana jest wkładka – najlepiej, aby były to materiały naturalne.
 • Na kwestię odpowiedniego trzymania stopy w bucie – nie powinna się przemieszczać.
 • Kostka powinna mieć swobodę ruchu i pracy.
 • Buty powinny być dobrze zaprojektowane i odpowiednio wykonane, z najlepszej jakości materiałów.

Wszystkie te kwestie biorą pod uwagę projektanci marki Bobux podczas tworzenia obuwia dla dzieci. Buty Bobux są wykonywane ręcznie z wysokiej jakości naturalnej skóry wolnej od szkodliwych i drażniących substancji. Marka spełnia następujące standardy bezpieczeństwa i ochrony środowiska:

 • Brytyjski i Europejski standard BS 5665 : EN71 część 3 (Regulacje dotyczące Bezpieczeństwa Zabawek oraz zawartości metali ciężkich) – testy przeprowadziło laboratorium LAZRA NZ
 • Japoński Standard Przemysłowy JIS/L1041 – testy przeprowadziło w laboratorium LAZRA NZ
 • Akredytacja Niemieckiego Laboratorium Badawczego TUV na bezpieczeństwo produktów pod kątem obecności zakazanych materiałów i substancji w procesie garbowania skóry – testy przeprowadziło laboratorium TUV Niemcy.

Obuwie Bobux jest także oznaczone znakiem ZDROWA STOPA i posiada pozytywną opinię Instytutu Przemysłu Skórzanego w Łodzi – Oddział w Krakowie.

Jakie dobrać obuwie, gdy dziecko ma już problem płaskostopia?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na podeszwę, by była odporna na ścierania i wgniatanie. Najlepsze będą po prostu buty sportowe, należy zaś unikać balerinek, japonek czy tenisówek. But powinien być w odpowiednim rozmiarze, nie powinien powodować otarć i zranień. Palce powinny mieć swobodę poruszania, a zapięcie nie powinno krępować śródstopia. Najlepiej skonsultować wadę płaskostopia z lekarzem ortopedą lub fizjoterapeutą, który doradzi ćwiczenia, by zniwelować wadę i podpowie, na co zwrócić uwagę przy doborze butów.

Problem płaskostopia jest bardzo powszechny wśród dzieci i młodzieży. Warto zatem już od najmłodszych lat wspierać zdrowy rozwój stopy. Z marką Bobux jest to o wiele łatwiejsze! Więcej informacji o bucikach znajdziecie na stronie www.bobuxpolska.pl.

Otwórz galerię
instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share