fbpx

Len czy bambus? O to jest pytanie!

Lato trwa w najlepsze, dlatego dziś pod lupę wzięłyśmy dwa najpopularniejsze (zaraz po bawełnie) materiały odpowiednie na upały. Przeanalizujemy je od podszewki i wydamy werdykt! Len czy bambus? Oto jest pytanie!

Na pierwszy ogień idzie len. Surowiec, z którego niegdyś Polska słynęła, później na długie lata zapomniany, dziś przeżywa swój wielki come back! Po ten szlachetny, polski surowiec sięga coraz więcej marek dla dzieci, ale doceniły go również największe domy mody. Jednak „tamten” len kojarzymy często jako szorstki, czasem nieprzyjemny materiał (zasługa „chińszczyzny”), dlaczego zatem polecamy go dzieciom? Obecnie wiemy, że jest to jedna z najbardziej wytrzymałych tkanin. Nie ma opcji, że się zmechaci, a każde kolejne pranie uszlachetni tę tkaninę. Będzie coraz bardziej miękka i przyjemna! 

HIPOALERGICZNY I ANTYBAKTERYJNY

Udowodniono, że len skutecznie niszczy bakterie i wirusy. Kiedyś używany był w szpitalach nawet do opatrywania ran i leczenia blizn! Dziś mamy pewność, że nigdy nie wywoła alergii, ponieważ nie posiada żadnego czynnika alergennego. Nie wywołuje podrażnień, czy uczuleń i zapobiega występowania potówek!

NIESAMOWICIE PRZEWIEWNY

Len sprawia, że się nie pocimy. Ze wszystkich materiałów, które nosimy to właśnie on stwarza najlepszy mikroklimat dla skóry. Ma najwyższą chłonność ze wszystkich włókiem naturalnych, dlatego tak często wybieramy go latem. Odprowadza dwutlenek węgla ze skóry i doprowadza świeże powietrze do ciała. Gwarantuje chłód i przyjemne samopoczucie.

NIE PRZEPUSZCZA SZKODLIWEGO PROMIENIOWANIA UV

Tak, to prawda! Ze względu na wyjątkowo dużą zawartość lignin jest absorbentem UV. Pamiętajcie, że im gęściej tkany, czy dziany jest materiał, tym mniej szkodliwych promieni dostaje się do skóry dziecka.

LEN SIĘ GNIECIE!

No cóż, trzeba to przyznać i się z tym pogodzić! Jednak czy to taki wielki problem? 😉 W końcu kto na wakacjach martwi się o perfekcyjnie wyprasowany strój? Pamiętajmy, że len musi tak wyglądać. Taki jego urok!

Otwórz galerię

Czas na bambus! Mimo, że wydaje się być egzotycznym surowcem, nie jest niczym nowym! Często nosimy go od lat nie wiedząc nawet, że mamy go na sobie. Bambus, w zależności od kraju importera na wszywkach informacyjnych nazywany jest, po prostu bambusem lub wiskozą. A wiskoza to nic innego jak tkanina z celulozy uzyskana z pędów bambusa. Doceniamy tę tkaninę nie tylko latem. Potrafi imitować jedwab, frotte, tkaniny żakardowe czy bawełnę. Mimo tego, bambus zaliczany jest do tkanin syntetycznych, jest materiałem uznawanym za ekologiczny. Wszystko za sprawą hodowli tej rośliny, która nie jest obciążająca dla środowiska. Bambus wydziela o 30% więcej tlenu niż inne rośliny i nie wymaga dodatkowego nawadniania. A do tego rośnie ekspresowo! Jest to surowiec szybko odnawialny, ponieważ jego dobowy przyrost (w naturalnych lub sprzyjających warunkach) wynosi ponad 1 metr! Szaleństwo, wyobrażacie to sobie? 🙂 Jako tkanina jest wygodny i bardzo chętnie wybierany przez dzieci. Czy warto wybierać ubranka z wiskozy bambusowej?

CHŁODZI I GRZEJE!

Podobnie jak len, bambus doskonale dba o maluchy latem i zimą. W upały lekko chłodzi, zimą ogrzeje. Bardzo dobrze chłonie wodę, odprowadza ją szybciej, niż inne materiały. Minusem jest to, że gdy już są mokre, schną wiele dłużej. 😉 

CHRONI PRZED SŁOŃCEM

Wiskoza bambusowa 3 razy silniej chroni maluchy przed promieniowaniem, niż bawełna. Fakt, powtarzamy się, jednak w tym aspekcie nie mamy wyrzutów sumienia! 😉 Kompletując letnią wyprawkę dla dziecka, warto wybierać ubranka, które dodatkowo zabezpieczą przed szkodliwymi promieniami. 

ODPORNY NA BRZYDKIE ZAPACHY

Czy wy również latem robicie pranie dwa razy częściej niż zimą? Bambusowe ubranka są wyjątkowo odporne na brzydkie zapachy. To nie jest tak, że „smrodki” się ich nie imają. Bambus po prostu pożera je całym sobą, przez co ubrania dłużej pozostają świeże. Ogromnym plusem, szczególnie dla mam alergików, lub dzieci o wyjątkowo wrażliwej skórze jest fakt, że do prania ubranek bambusowych nie trzeba używać płynów zmiękczających. Dzianina bambusowa jest miękka i przyjemna sama w sobie! 

MECHACI SIĘ SZYBCIEJ NIŻ BAWEŁNA

Wiskoza jest wyjątkowo delikatnym materiałem. Trzeba przyznać, że mechaci się znacznie szybciej niż bawełna i nie jest tak odporna. Wyjątkowo nie ubi prania w wysokich temperaturach, dlatego jeśli zależy Wam na przekazaniu ubranek młodszemu rodzeństwu, o produkty bambusowe należy wyjątkowo dbać i przestrzegać zaleceń producenta. Wtedy posłużą jeszcze kilku maluchom! 

Otwórz galerię

No cóż, inspekcja przeprowadzona i wnioski wysuwają się same. Latem nosimy i len, i bambus! W końcu, dlaczego musimy decydować, gdy oba są rewelacyjnymi wyborami dla dzieci? 🙂

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share