fbpx

Tolerancja, różnorodność, szacunek

Dzieciaki są jak gąbka i od maleńkości obserwują otaczający je świat, osoby i ich zachowania – na tej podstawie tworzą swój system wartości, którego korzenie zawsze sięgają najmłodszych lat. Naszym ulubionym sposobem na poruszenie „dorosłych” czy trudnych tematów jest niezmiennie czytanie odpowiednich książek. Dziś zachęcamy Was po sięgnięcie po te z Wydawnictwa RM dofinansowane przez Unię Europejską w ramach projektu Kreatywna Europa. Wszystkie nawiązują do tych samych wartości: szacunku, tolerancji, równości i różnorodności. Każdy z tomów stworzyli autorzy z innego państwa Europy, a historie bohaterów odmalowane są zarówno słowami, jak i na pięknych ilustracjach, które zachwycą dzieci, ale też rodziców. Zobaczcie o czym opowiadają!

„Czarno-białe” (tłum. Marlena Gruda) to opowieść o świecie opanowanym przez biel. Tu wszystko jest białe – najbliżsi, dom, miasto – wokół nie ma innych kolorów. Jedyne, co zakłóca białe i beztroskie istnienie rodziny, to strach przed tym, co czarne. Czy tajemniczy przybysz zmieni ich ograniczone spojrzenie na świat i tchnie trochę koloru w ich białą, nudną rzeczywistość? W tej historii słoweńscy twórcy rozprawiają się ze stereotypowym myśleniem.

„Król, który zakazał ciemności” (tłum. Michał Zacharzewski) prowadzi nas przez historię księcia, w którym budził się lęk, kiedy gasło światło. Dlatego gdy został królem, wprowadził prawo, które zakazywało ciemności. W tej niezwykle aktualnej opowieści brytyjska pisarka i ilustratorka opowiada o rewolucji, władzy i o tym, że aby docenić światło, potrzebujemy także ciemności.

„Igor” (tłum. Ewa Nicewicz-Staszowska) przybliża nam losy stworka bez rodziny, który nigdy nie spotkał nikogo podobnego do niego. Może więc wystarczy tylko poszukać? Podczas jego wędrówki okazuje się jednak, że nikt nie jest taki jak on. To poruszająca historia, napisana i zilustrowana przez włoską artystkę, o poszukiwaniu swojego miejsca na świecie i że wcale nie trzeba być jak inni, by odnaleźć szczęście.

W sierpniu 2020 roku ukazała się także pierwsza książka z serii – „Kobieta i chłopiec” (tłum. Agnieszka Bienias). Opowieść zabiera nas w świat chłopca, który codziennie obserwuje starszą panią z sąsiedztwa. Jest ona dla niego przerażająca i fascynująca zarazem. Czy naprawdę zjada dzieci? Co się stanie, gdy dziecko przełamie strach i porozmawia z nią? Belgijscy pisarz i ilustratorka pokazują nam nieco mroczny obraz, który przynosi jednak optymistyczne przesłanie, że pozory mylą.

Do każdej z opisanych powyżej publikacji Wydawnictwo RM przygotowało bezpłatne zestawy ćwiczeń,  aby ułatwić rodzicom rozmowę o zjawiskach omówionych w opowieściach. Na okładkach umieszczono kody QR, dzięki którym można ściągnąć pliki po polsku i ukraińsku, co umożliwi pracę z książkami także rodzicom nieposługującym się sprawnie językiem polskim.

Książki zostały wydane jako część projektu Read, Meet, Explore: Becoming European for Beginners z dofinansowaniem z Unii Europejskiej w ramach programu Kreatywna Europa. Poza tytułami dla dzieci projekt zakłada wydanie trzech książek skierowanych do dorosłych czytelników – powieści bałkańskich autorów nagrodzonych Europejską Nagrodą Literacką. Projekt zaplanowany na lata 2020–2021 zakłada przetłumaczenie oraz wydanie książek z Czarnogóry, Serbii, Słowenii, Wielkiej Brytanii, Włoch i Belgii. Całość dostępna na www.rm.com.pl

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share