fbpx

Wyprawka last minute do żłobka i przedszkola

Każdy z nas jak najdłużej chce cieszyć się wakacjami, niektórzy dopiero wrócili z letnich wojaży, a tymczasem już w poniedziałek czas pomaszerować do żłobka i przedszkola. Być może dostaliście już listy co przygotować (czasem przeraża ich długość), lub być może żyjecie jeszcze w błogiej nieświadomości, a jeśli to Wasz „pierwszy raz” to zadajecie sobie pytanie co będzie potrzebne, a co jest raczej zbędne. W naszym zestawieniu  ujęliśmy temat kompleksowo, przy okazji przeglądając co ciekawego znajdziecie na dziecięcym rynku.

PLECAKI I WORKI

Tej pozycji zazwyczaj nie znajdziecie na klasycznej liście (czasem jesteśmy proszeni o worek na buty) – niemniej jednak to rzecz niezbędna z praktycznego punktu widzenia – do zanoszenia rzeczy, a jednocześnie pozwala dziecku na odrobinę samodzielności i „dorosłości”. Dla najmłodszych żłobkowiczów ciekawą opcją są plecaczki z doczepianą „smyczą” – dzięki temu dziecko może iść samo, ale rodzice zachowują kontrolę 🙂 W naszym zestawieniu znajdziecie przykładowe modele od różnych marek – przy wyborze zwróćcie uwagę przede wszystkim na funkcjonalność i to jak Wasze dziecko poradzi sobie z użytymi tam zamknięciami. Prostym rozwiązaniem jest też plecakoworek – łatwo się otwiera, a wszystko wrzucamy „jak leci”. Można go również zostawić w placówce na wieszaczku dziecka i trzymać w nim zapasowe ubrania etc.

Zobacz więcejKAPCIE

To zazwyczaj nr 1 i podstawa każdej listy. Zadbajcie o to by kapcie były wygodne, najlepiej z miękką podeszwą i co najważniejsze Wasza pociecha powinna je umieć sama założyć – nie tylko usprawni to proces ubierania, ale także da dziecku satysfakcję i oszczędzi zbędnej frustracji. Stąd najlepszymi modelami dla żłobkowiczów i przedszkolaków będą albo wsuwane paputki albo kapciuszki zapinane na rzepy. Zwróćcie również uwagę na materiał, z którego są wykonane – dziecko ma je na nóżce dużo czasu, dlatego ważne jest by był on „oddychający”.

Zobacz więcej
LEŻAKOWANIE

W większości żłobków czy przedszkoli zostaniecie poproszeni o przyniesienie własnej pościeli. Jest to istotne nie tylko ze względów higienicznych, ale także pomaga dziecku w procesie adaptacji i niełatwym momencie jakim jest leżakowanie. Znajomy przedmiot na pewno doda maluchowi otuchy.  Przy wyborze zwróćcie uwagę na fajne rozwiązanie jakim są śpiworki – dziecko nie odkrywa się, a do tego leży na sympatycznym zwierzaku, który jednocześnie jest przytulanką (jeśli chcesz dowiedzieć się więcej zobacz nasz testing). Jeśli myślicie o pościeli to wygodnym rozwiązaniem są te z wypełnieniem. Pamiętajcie również o piżamce – chociaż nie we wszystkich placówkach praktykowane jest przebieranie dzieci na leżakowanie. Spotkaliśmy się również z tym, że wymagane są albo podkłady jednorazowe albo prześcieradła nieprzemakalne – tę kwestię musicie ustalić indywidualnie.

Zobacz więcejSMACZNEGO

Ten punkt listy również jest bardzo indywidualny – żłobkowicze będą musieli zaopatrzyć się w śliniaki (do wyboru macie m.in. najzwyklejsze z ceratką, gumowe ze „schowkiem” na resztki jedzenia, czy fartuszki z rękawami). Często jesteście również proszeni o przyniesienie bidonu, z którego pije dziecko lub sama pociecha o to prosi. Spotkaliśmy się również z prośbą o podkładki na stół, więc i ta pozycja również znalazła się na naszej liście. Ostatnia rzecz to różnego rodzaju pojemniczki na jedzenie – to już bardziej na drogę – np. gdy wracamy i wiemy, że maluszek lubi coś zjeść. Zdarzają się placówki (głównie prywatne), które zgadzają się na przynoszenie własnego jedzenia dla dziecka (z różnych przyczyn – nietypowej diety czy po po prostu dla niejadka).

Zobacz więcejTOALETA

Podstawowy zestaw to szczoteczka (warto mieć ją w etui lub osłonce), kubek i pasta do mycia zębów. Najczęściej bywa prośba o małe ręczniczki do rąk, chusteczki jednorazowe, chusteczki nawilżane. Żłobkowicze, którzy noszą jeszcze pieluchy muszą przynieść spory ich zapas 🙂 Zdarza się również prośba o własny nocnik.

Zobacz więcej
PLUSZOWY PRZYJACIEL

Większość placówek bez problemu wyraża zgodę na przyniesienie przez dziecka ulubionego pluszaka. Fajnym pomysłem jest również sprawienie nowego przyjaciela jako kompana w żłobkowej lub przedszkolnej przygodzie. Niektóre z nich mogą mieć nawet wyhaftowane imię. Natomiast dzieciaki, którym zasypianie ułatwiają szumiące maskotki mogą ich używać również na leżakowaniu.

Zobacz więcej
PIÓRNIKI

Starsze przedszkolaki mogą przechowywać swoje przybory do rysowania czy pisania w piórnikach, które pozwolą zachować je w jednym miejscu 🙂 Jest to też pierwszy krok w przygotowaniu do szkoły.

Zobacz więcej
ZNAKOWANIE

To co na pewno Was nie ominie to podpisanie całej wyprawki – w tym celu warto sięgnąć po sprawdzone i skuteczne sposoby oznaczania ubrań i innych „gadżetów” np. naklejki czy wprasowywanki – szerzej możecie przeczytać o tym w naszym artykule.

Wszystkim świeżo upieczonym jak i tym zaprawionym w bojach żłobkowiczom i przedszkolakom życzymy udanego początku roku szkolnego, oby do wakacji 🙂 !

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share