fbpx

Z czym kojarzy Wam się grudzień? Dla nas to miesiąc, w którym dzień za dniem tworzą się rodzinne tradycje wypełnione po brzegi okazjami do celebrowania i otaczania się świąteczną magią przygotowań, smaków, zapachów, wyjątkowych dźwięków dobiegających z radia i opowieści przeczytanych w ulubionych książkach. Nastrojowe historie przy kominku, przygody Mikołaja i jego przyjaciół, pieczenie pierniczków, przygotowania i dekorowanie domu – bohaterowie poniższych książek, które możecie znaleźć w szerokiej ofercie wydawniczej, pokażą Wam jak wspaniale można spędzić zimowy czas! 🙂

Wydawnictwo Zielona Sowa

 • Mruczęty.  Kot MikołajaLucy Rowland, ilustrator: Paula Bowles

Mruczęty to uroczy kotek Świętego Mikołaja, który bardzo lubi spać. Dzień przed Świętami ucina sobie zbyt długą drzemkę, przez co omijają go wszystkie najciekawsze przygotowania! Niesforny kotek ma jeden sposób na smutek – ciepłe, miłe pudełko i spanie! Nie wie jednak, że to dopiero początek świątecznego zamieszania i przygód, które go w tym dniu czekają, a będzie ich wiele…

 • Winston wraca na święta Alex T. Smith

Pamiętacie niezwykłą myszkę, która uratowała Święta? Winston powraca, by zabrać Was w kolejną podróż pełną przygód! Do Bożego Narodzenia zostało pięć dni, a Winston ma do rozwiązania bardzo trudną zagadkę. Towarzyszy mu nieodparte przeczucie, że zaginął ktoś bardzo dla niego ważny, a w mglistych wspomnieniach widzi jakąś inną mysz. Wyrusza więc w ekscytującą podróż dookoła świata, by ją odnaleźć. Musi się jednak spieszyć – obiecał, że wróci na Boże Narodzenie bez względu na wszystko. Całe szczęście pomogą mu wspaniali przyjaciele – ci starzy, a także ci zupełnie nowi, ale czy odnajdzie tego, kogo szuka?

 • Niezwykłe drzewko Katarzyna Pruszkowska–Sokalla, ilustrator: Agnieszka Potocka

Wiecie co tak naprawdę jest najważniejsze w Święta? Razem z Rysiem przenieście się do magicznego świata minionych Świąt i sprawdźcie sami! Mały Rysio razem ze swoja klasą wystawia jasełka w domu spokojnej starości „Pod Dębem”. Tam zaczyna przyjaźnić się z panem Józefem, starszym mieszkańcem tego domu. Pokazuje on Rysiowi niezwykłą choinkę, która ma moc przywoływania wspomnień. Dzięki niej przenoszą się w czasy, gdy pan Józef był małym Józiem, najmłodszym z pięciu braci. Pan Józef snuje opowieści o tym, jak dawniej przygotowywano Boże Narodzenie i o tym, co w tym czasie naprawdę ma znaczenie…

Wydawnictwo Zakamarki

 • Pewnie, że Lotta umie prawie wszystko – Astrid Lingren, ilustrator: Ilon Wikland

Lotta z ulicy Awanturników tyle potrafi! Gwizdać, pomagać chorym ludziom i całe mnóstwo innych rzeczy. Lotta ma już przecież pięć lat. No, może czasem coś jej się pomyli i na przykład Nisiek wyląduje w śmietniku? Ale za to, kiedy Jonas i Mia-Maria rozpaczają, że na Święta Bożego Narodzenia nie będzie choinki, bo zabrakło ich w całym mieście – Lotta dokonuje rzeczy niemożliwej!

 • Mama Mu na sankach – Jujja Wieslander, Tomas Wieslander, ilustrator: Sven Nordqvist

Czy krowy mogą jeździć na sankach? Ależ oczywiście – Mama Mu zrobi wszystko, by bawić się tak wesoło jak dzieci! Choć jak zwykle musi stawić czoła krytycznemu Panu Wronie, który każdy jej pomysł kwituje wyniosłym oburzeniem. Wystarczy jednak zasugerować Panu Wronie, że czegoś nie potrafi, a od razu zmienia ton. Brawurowy popis jego umiejętności kończy się oczywiście w zaspie. W śniegu ląduje też Mama Mu – i to właśnie, z całego jeżdżenia na sankach, najbardziej jej się podoba!

 • O zimie – Görel Kristina Näslund, ilustrator: Kristina Digman

W zimę świat się zmienia. Wszystko jest jak zaczarowane – ziemia pokrywa się śniegiem, a jezioro lodem. Historia o szalejącej zamieci i wolno prószącym śniegu, a zamarzniętych kałużach i topniejących soplach, przeniesie Was w pełen przygód świat zimy!

 • Skrzat nie śpi – Astrid Lindgren, ilustrator: Kitty Crowther

W nocy cały świat zapada w zimowy sen – śpi stara zagroda i wszyscy, którzy w niej mieszkają. Wszyscy oprócz skrzata. On czuwa. Zagląda do obory i do stajni, do spiżarni i do szopy. Cicho przemyka między zabudowaniami i zostawia na śniegu drobne ślady. Mieszka na strychu i wychodzi nocą, kiedy ludzie śpią. Czasami, gdy budzą się rankiem, mogą dojrzeć na śniegu ślady jego małych stóp. Ale jeszcze nikt z nich nie widział skrzata… Może to właśnie w Święta Bożego Narodzenia stanie się cud i w końcu wszyscy się poznają?

 • Jak Johan uratował cielaka – Astrid Lindgren, ilustrator: Marit Törnqvist

Johan i jego rodzice mieli tylko jedną krowę. Niestety, pewnego zimowego dnia Embla zjadła gwóźdź i odeszła za Tęczowy Most. Zrozpaczony Johan nie rozumie dlaczego takie nieszczęście musiało spotkać jego jedyną, ukochaną krowę? Niedługo potem, odgarniając wieczorem śnieg z obejścia, Johan słyszy dziwne odgłosy dochodzące od strony gościńca. Kiedy zagląda do przydrożnego rowu, dokonuje niezwykłego odkrycia!

Wydawnictwo Harper Kids

 • Basia i Boże Narodzenie – Zofia Stanecka, ilustrator: Marianna Oklejak

Czas przedświąteczny to nie tylko radość, ale też duży stres, zwłaszcza dla mam, na głowy których spada przygotowanie uroczystego posiłku, posprzątanie domu i wiele innych spraw, a tu jak na złość Mama Basi złamała rękę i nie może wziąć udziału w przygotowaniach do Bożego Narodzenia. Dekoracje, posiłki i pakowanie prezentów spadło więc na pozostałych członków rodziny, w tym Basię – dziewczynkę pomysłową, niekiedy niesforną, która nie rozumie dlaczego dorośli przed świętami tak często są zdenerwowani. Czy uda się Basi i członkom jej rodziny przygotować niespodziankę na wigilijny wieczór? Z pewnością te święta będą inne niż wszystkie…

 • Świąteczne życzenie Binga. Bing. Książeczki kartonowe – opracowanie zbiorowe

Świąteczne marzenia to wielka rzecz, a tym, czego Bing pragnie w święta najbardziej na świecie, jest… śnieg! Czy świąteczne życzenie uroczego króliczka się spełni? Ta niezwykła kartonowa książeczka w kształcie choinki to wymarzony upominek dla fanów Binga i jego przyjaciół – nie tylko na święta!

Świąteczne życzenie Binga to jedna z książek z serii Bing. Książeczki kartonowe. Wszystkie króciutkie, proste i wdzięczne teksty można czytać bez końca, nawet jeśli maluch zna je na pamięć.

Wydawnictwo Mamania

 • Wesołych Świąt, Gus – Chris Chatterton

Ach, święta… Czas radości, dobrego jedzenia, zabawy i śmiesznych sweterków. Ale nie wtedy, kiedy jesteś marudnym psem, tak jak Gus, który nie lubi świąt. Choć może odrobina świątecznej życzliwości to zmieni? Bo chyba w święta chodzi o to, żeby robić różne rzeczy dla tych, których się kocha? Przezabawna historia, rekomendowana dla dzieci 3-5 lat, o świątecznej atmosferze autorstwa twórcy wielu bestsellerów.

 • Zwyczajna Gwiazdką z rodziną Janssonów – Martin Widmark, ilustrator: Pelle Forshed

Zbliża się Boże Narodzenie, a w domu rodziny Janssonów czuć już świąteczną gorączkę. Kajsie i Alvinowi nie jest łatwo upilnować ich dokuczliwych i psotnych rodziców. Chwileczkę, czy to nie brzmi dziwnie? Cóż, nie powinno, ponieważ jest to zabawna i szalona historia, w której funkcje dorosłych i dzieci są całkowicie odwrócone. Dzieci zachowują się jak rodzice, podczas gdy ich mama i tata całkowicie porzucili role dorosłych! Zamiast tego rodzice ścinają teraz choinki w parku, żądają odśnieżarki i telewizora jako prezentu gwiazdkowego i szaleją z sąsiadami, którzy mają podobną sytuację rodzinną. Idealna książka do wspólnego głośnego czytania i głośnego śmiania! Idealna dla dzieci w wieku 6-9 lat – w końcu nie łatwo zrozumieć dlaczego rodzice zachowują się jak dzieci.

 • Kuku zostaje świętym Mikołajem – Monika Kamińska, ilustrator: Andrzej Tylkowski

Kuku pracowicie tworzy list do Świętego Mikołaja. Zaczyna się zastanawiać, czy elfy na pewno zdążą przygotować prezenty dla wszystkich ludzi na świecie. A może trzeba im pomóc? Razem z dziadkiem odwiedza dom opieki dla starszych osób i przekonuje się, że już teraz może zostać Świętym Mikołajem. Poruszająca świąteczna opowieść o tym, że obdarowywanie może być równie przyjemne, co dostawanie prezentów – idealna dla dzieci w wieku 2-4 lata.

Wydawnictwo Adamada

 • O Wilku, który nie lubił Świąt – Orianne Lallemand, ilustrator: Éléonore Thuillier

To jedna z piętnastu przygód sympatycznego, choć niekiedy humorzastego Wilka, który tym razem nie lubi Świąt Bożego Narodzenia! Świąteczne zamieszanie przyprawia go tylko o ból głowy. Ubieranie choinki, kupowanie prezentów, pieczenie ciasteczek – to nie dla niego! Z pomocą Wilkowi przychodzą przyjaciele, którzy urządzają mu wspaniałe Święta Bożego Narodzenia i pokazują, czym jest prawdziwa magia świąt spędzonych wśród najbliższych osób! Nie może być inaczej, przecież to najwspanialszy czas w roku!

Wydawnictwo Babaryba

 • Kiedy przychodzi Święty Mikołaj? – Richard Scarry

Mieszkańcy pewnego miasteczka nie mogą doczekać się świąt Bożego Narodzenia. Tymczasem pan Niezdarek wyrusza na poszukiwanie Świętego Mikołaja, aby mu pomóc w świątecznych przygotowaniach. Jego niezdarność doprowadza prawie do świątecznej katastrofy… Czy wszystko skończy się dobrze i kto właściwie przyniesie dzieciom prezenty? A może świąteczna gorączka dopada nawet świętego Mikołaja?

Wydawnictwo Wilga

 • Projekt Święta

„Projekt święta” to historia dzieci, które mieszkają w jednej kamienicy. Pewnego dnia bohaterowie wpadają na pomysł, aby przygotować prezent dla Świętego Mikołaja i wręczyć go mu w Wigilię. Całą sprawę traktują jak ważną misję i bardzo poważny projekt. Będą piec dla Mikołaja ciasteczka, przygotowywać różności z gliny, rysować laurki, a przy okazji przeżywać różne przygody i mierzyć się z przeciwnościami losu. Projekt święta zawiera 24 rozdziały, więc można potraktować ją jak swoisty kalendarz adwentowy i czytać po jednym rozdziale w oczekiwaniu na Święta.

 • Magiczny sklep z prezentami

Dla rodziny Bartka święta Bożego Narodzenia mogą w tym roku nie być zbyt wesołe. Nie mogą pozwolić sobie na choinkę ani nawet na wspaniały ciepły posiłek. Święta Bożego Narodzenia straciły dla chłopca cały swój urok. Ale wszystko się zmienia, gdy Bartek poznaje gadającego niedźwiedzia polarnego i trafia do sklepu pełnego upominków nie z tego świata! Czy któreś z nich trafią do rodziny chłopca? Czy uda się uratować Boże narodzenie?

 • 365 baśni i opowiastek

Zbiór klasycznych, ponadczasowych i przede wszystkim mądrych baśni, bajek i opowiastek, na których wychowały się pokolenia dzieci. Zamieszczono w nim utwory z różnych stron świata opowiadane z pokolenia na pokolenia, a także baśnie spopularyzowane przez braci Grimm, Andersena, Peraulta i wielu innych znanych i lubianych twórców. Książka jest podzielona tak jak kalendarz – do każdego dnia jest przypisany jeden utwór. Uwzględniono w niej również święta – zarówno te dobrze znane i powszechnie obchodzone, jak Dzień Matki czy Nowy Rok, jak i te nietypowe, np. Dzień Delfina, Dzień Chleba czy Dzień Psa.

 • Miś Pracuś. Zimowe zabawy

Poznawajcie świat z Misiem Pracusiem! Czytając wesołe książeczki i przesuwając ruchome elementy, mały czytelnik może poznać różne zawody lub miejsca. „Miś Pracuś. Zimowe zabawy” maluchy będą miały okazję wybrać się w góry z ulubionym bohaterem, gdzie nie tylko zjadą, ale również skoczą na nartach, a także zjedzą przepyszną kolację w góralskiej karczmie.

 • Gdzie jesteś, Precelku?

Precelek jest szczeniaczkiem, najlepszym przyjacielem Zuzi. Swoje imię zawdzięcza pozycji, którą przybiera, gdy smacznie śpi. Precelek, Zuzia i cała rodzina szykują się do świąt Bożego Narodzenia. Któregoś dnia wybierają się na targ, gdzie pośród świątecznego zamieszania piesek się gubi. Zrozpaczona rodzina szuka Precelka, jednak poszukiwania nie przynoszą rezultatów. Tymczasem Precelek błąka się po świecie, ale trafia na samych przyjaznych ludzi. Chciałby jednak wrócić do domu, do Zuzi. Czy Precelek wróci do rodziny na święta?

Książki o świętach dla dzieci to nie tylko świetny pomysł na prezent, ale też ciekawy sposób na spędzenie wartościowego czasu z dziećmi i tego właśnie Wam życzymy – miłej lektury w świątecznym klimacie! 🙂

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share