fbpx

Zatrzymaj momenty

Co tak naprawdę się liczy w czasach kiedy prawie wszystko można kupić? Co możemy podarować najbliższej nam osobie, aby sprawiło jej to autentyczną radość? Żyjąc w nieustannym pędzie zapominamy o ich „kolekcjonowaniu”, a to właśnie one wywołują na naszej twarzy uśmiech czy łezkę wzruszenia… Mowa oczywiście o wspomnieniach!

Klatki z życia

Kto jeszcze pamięta czasy, gdy kamera wideo była wielkości połowy lodówki? Wtedy możliwość nakręcenia wideo była prawdziwym wydarzeniem i naprawdę dbano o to, by uwiecznić najważniejsze momenty. Albo jak oszczędzało się klatki na kliszy fotograficznej, żeby na dłużej starczył film? Paradoksalnie w dobie gdzie każdy z nas ma telefon z całkiem dobrym aparatem okazuje się, że zapominamy z niego korzystać albo wręcz przeciwnie – robimy „miliony” zdjęć i filmików, spośród których ciężko wyłowić coś sensownego. Filmiki są kilkusekundowe do wysłania rodzinie przez WhatsAppa – a potem próbujemy znaleźć nagrane pierwsze kroki czy słowa i okazuje się, że ich nie nagraliśmy… Teraz być może tego nie dostrzegasz, ale za rok, dwa, a co dopiero za osiemnaście lat – te materiały będą mieć cudowną wartość.

Jak zatem sensownie „prowadzić dokumentację” – podsuwamy kilka pomysłów:

 • Rób zdjęcia porównawcze wykonywane w określonych odstępach czasu (u maluszków np. co miesiąc, u starszych dzieci co pół roku) – możemy do tego użyć „instakocyka”, lalki, maskotki czy miarki zawieszonej na ścianie. Takie zdjęcie możemy oznaczyć, ozdobić za pomocą specjalnej aplikacji np. Belly Scan. Jeśli martwisz się o regularność – ustaw przypomnienia w telefonie!
 • Wrzucaj kilka zdjęć miesięcznie do aplikacji typu Lifecake, która tworzy linię czasu Twojego dziecka.
 • Zastanów się nad sesją u profesjonalnego fotografa – nie muszą to być zdjęcia w studio – coraz większą popularnością cieszą się reportaże, czy to w domu czy w plenerze. Dodatkowym plusem jest to, że takie zdjęcia otrzymasz również w formie drukowanej i możesz je dołożyć do „pudełka wspomnień”, o którym przeczytacie w następnym akapicie.
 • Jeśli lubisz „zabawy” w montowanie filmów to możesz pokusić się o stworzenie filmików ze zdjęć i krótkich video podsumowujących bądź wybrane wydarzenie bądź dany okres w życiu dziecka. Możesz do tego użyć np. aplikacji Quik.

To tylko przykładowe sposoby na „porządki” zdjęciowo-filmowe, ważne jest to, aby nie zapominać o uwiecznianiu momentów, bo nawet jeśli pozostają one w Twojej głowie to pamiętaj, że kiedyś będziesz chciała to pokazać swojemu dziecku :).

To co najważniejsze

Jest kilka takich symboli, które wpisały się w kanon rzeczy „obowiązkowych” do zachowania: szpitalna opaska, kosmyk włosów czy „naszyjnik z mleczaków” – wszyscy je gdzieś mamy… No właśnie gdzie? To był mój podstawowy problem, gdy zaczęłam kolekcjonować pamiątki moich dzieci – chałupnicze rozwiązanie, które stworzyłam pozostawia wiele do życzenia… Ale jako, że na świecie mamy sporo kreatywnych ludzi to i na to znalazło się rozwiązanie: gotowy Memory Box – Moments, który wprowadziła na rynek polska marka Kidspace. W pudełku wspomnień znajdziecie wszystko to co Wam jest potrzebne i nawet kilka rzeczy dodatkowych 😉

Przyjrzyjmy się co w sobie skrywa:

 • Metryczkę – do uzupełnienia najważniejszych informacji o narodzinach dziecka
 • Trzy lniane woreczki – możesz do nich włożyć pierwsze ubranko ze szpitala, skarpetki, ulubioną grzechotkę, czy smoczek
 • Dwa ozdobne pudełeczka oraz dwie mini buteleczki wraz z naklejkami – na drobiazgi i symbole ważnych chwil
 • Papeterię – idealne do napisania listów do Waszego dziecka i opisania emocji, które towarzyszyły Wam podczas jego narodzin, pierwszych miesięcy życia, czy urodzin
 • Trzy koperty na zdjęcia  – w których możecie przechowywać  zdjęcie z pierwszego usg czy pierwszych urodzin
 • Karty do zdjęć – idealne do uwieczniania zmian na zdjęciach

Jest to chyba jedno z najprostszych w użyciu rozwiązań i którego prowadzenie wymaga zdecydowanie najmniej czasu. Życzenia na roczek od dziadków, muszelka z wakacyjnego wyjazdu czy też pierwsza walentynka – to wszystko możesz umieścić w Moments Box.

Jeśli jesteś duszą artystyczną, masz zdolności manualne i trochę wolnego czasu możesz pokusić się o stworzenie własnego pudełka wspomnień – polecamy do tego pudełko drewniane do decoupage, woreczki uszyte z firanek i ręcznie rysowane karty do zdjęć. Efekty mogą być wyjątkowe!

Na kartach historii

Kolejną przepiękną pamiątką jest niewątpliwie przelanie wspomnień na papier. Każdy może z Was może wybrać formę, która jest mu najbliższa – nie każda wymaga umiejętności pisarskich.

 • Listy do dziecka – w najważniejszych momentach np. gdy dowiedzieliście się o ciąży, po narodzinach etc. – taki listy możesz również przechowywać w Memory Boxie (jest tam nawet specjalna papeteria)
 • Pamiętnik – dedykowany zeszyt, kalendarz, w którym zapisywać będziesz Wasze codzienne „zmagania” – częstotliwość zależy tylko od Ciebie.
 • Album Mojego Dziecka – na rynku dostępne są również gotowe rozwiązania – książki do uzupełniania, w których wpisujesz najważniejsze dane i momenty – jest to wygodne rozwiązanie, które sprawi, że nie umkną Ci żadne kwestie.
 • Wiersz, opowiadania – to wersja dla osób z prawdziwym zacięciem literackim – ale późniejsze wzruszenia gwarantowane!

Mamy nadzieję, że nasz artykuł pozwolił Wam się na chwilę zatrzymać, przywołał również Wasze wspomnienia i zachęcił do kolekcjonowania momentów Waszego dziecka. Zastanówcie się które rozwiązanie sprawdzi się u Was najlepiej – tym najbardziej kompleksowym i jednocześnie elastycznym według nas jest pudełko wspomnień. Wyobraźcie sobie, że na ślubie czy 18-tce dziecka możecie mu wręczyć taki Memory Box albo odczytać wiersz napisany po jego urodzeniu! W naszej opinii jest to najpiękniejszy prezent jaki możemy dać dziecku oprócz naszej miłości!

Materiał powstał we współpracy z marką Kidspace

Już dziś możesz ocalić od zapomnienia najważniejsze wspomnienia:
kidspace-shop.com/akcesoria/akcesoria-dla-niemowlaka/memory-box/

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share